Založ si blog

Journalists friendly (kamoši novinári a politici)

 

Marián Kočner poskytol novinárom zoznam politických a novinárskych kamošov. Správy sms a maily majú dokumentovať, ako to medzi nimi chodí. Novinári sa ohradili, Kočner nie je dôveryhodný. Lipšic má pocit, že ho teraz, keď je na kolenách, chcú doraziť. (Určite vychádza zo svojho uvažovania – po prehraných prezidentských voľbách, keď bol Robert Fico na kolenách, žiadal aj jeho premiérsku hlavu. Po voľbách, v ktorých „utrpel“ Fico víťazstvo a následne mu vypovedalo srdce, už sa chystal v úlohe ministra vnútra poslať ho do teplákov…)

O čom svedčia tie nepriznané sms a maily?

Poďme trochu do minulosti. Pred rokmi si tajne nahrával Pavol Rusko rozhovor s poslankyňou, ktorej bol svadobným svedkom, pretože cítil (a pravdepodobne aj vedel, len nemal dôkaz), že sa proti nemu v parlamente chystá komplot. Bolo to v čase, keď sa mu rozpadol poslanecký klub ANO (čím aj koalícia stratila väčšinu) a on prišiel o ministerskú stoličku. Poslanci z večera na ráno pod vplyvom tajomných síl menili svoju identitu, aby Dzurinda napriek rozpadu pôvodnej koalície tú väčšinu nestratil. Odvtedy je jasné, že k moci je možné dostať sa aj inak (resp. udržať si ju) ako voľbami. Údajné podplácanie (korupcia) poslancov vtedy „v priamom prenose“ ukázala, ako je možné beztrestne rozbíjať demokratický volebný systém. Načo voľby? Stačia peniaze.

V byte na Vazovovej sa vtedy (vraj) schádzali mocní muži a hľadali spôsob, ako zabezpečiť dištanc od dorážajúceho Fica. (Spis Gorila). Vtedajší minister kultúry, ktorý tesne pred voľbami zahynul na prechode cez koľajnice (jeho auto zošrotoval vlak), mal za úlohu vytvoriť novú stranu na jedno použitie, aby sa po voľbách dala opäť poskladať nejaká pravicová koalícia. Domýšľali to až do takých detailov, ako bola farba kravaty, podľa ktorej sa bude nová strana spoznávať – taká voľajaká ružová. O tom je spis Gorila, nie o návšteve Fica – ten iba chcel zistiť, čo na neho majú, tak sa tam nechal vlákať. Už niekoľko rokov sa darí politickým novinárom podsúvať, že išlo o korupciu Smeru. Jediným, kto sa v spise Gorila spomína, že si vypýtal nejakú sumu, je už nebohý Határ, drobná postava bez politického vplyvu. Ale prečo to tí novinári nevidia? Vidia to, samozrejme, aj to dobre vedia, ale stokrát opakovaná lož je pravdou, naučil ich Goebbels. V tom čase údajného podplácania (korupcie) na udržanie moci bez volieb sa svadobný svedok poslankyne Rusko dopustil nehoráznosti – písali takmer unisono slovenskí novinári. Podliak, tajne nahrávať, a dokonca blízkeho človeka, že sa nehanbí. Mravným rozhorčeným kritikom sa podarilo prekryť podstatu nahrávky. Jasne z nej vyplývalo, že aj za onou poslankyňou boli tí tajomní „oni“ a niečo jej ponúkali, ak prestúpi k nezávislým. Rusko sa v  rozhovore usilovne vypytuje, aby bolo čo najzjavnejšie, o čo ide, ale nahrávka, ktorú zverejnil, mu v tom špinavom boji nepomohla. Novinári boli mocnejší. Dzurinda napriek pachuti z „kupovania poslancov“ vládol až do konca. Daniel Lipšic ešte ako poslanec za KDH tú pachuť dokonca priznal a pred jednými voľbami aj navrhoval to vyšetriť. Nejako tiež dostratena. Či bol Pavol Rusko oplan a korupčník, jeho minister Malchárek, ktorému po tom úspešnom manévri s poslancami (vytvorili na troskách ANO poslanecký klub nezávislých) na účte údajne pristávali milióny a dodnes má peknú vilku na Kramároch – na to si čitatelia spisu Gorila utvoria názor sami. (Stále nechápem, prečo svoju návštevu v byte na Vazovovej Robert Fico neprizná, zo spisu jasne vyplýva záujem Penty zlikvidovať Smer a podporovať pravicovú vládu, čo napokon robí konzistentne a to aj kúpou denníka Sme a pridružených novín, v ktorých sa pluralitne dočítame to isté, len v tmavomodrom.)

Po tom dávnom mravnom rozhorčení nad nahrávaním kolegyne máme tu čerstvé mravné rozhorčenie nad ďalším oplanom. Marián Kočner od prevratu v Markíze sa objaví takmer vždy pri každej vláde. Zakaždým zo škandálu niečo získa a zakaždým niečo do verejnosti zo svojho pokazeného vnútra vyvrhne. A zakaždým sa novinári odvrátia s odporom, podrobne opisujúc pocity z toho pokazeného obsahu. Fuj!

Tak fuj, pravdaže. Ale, hádam sa nám to nebude „eklovať“, pozrime sa, čo nám to teraz ten zvláštny človek, ktorý si tiež nahrával svojho času politika (Sulíka), podhodil: väzby medzi politikmi Danielom Lipšicom a Gáborom Grendelom a novinármi takmer zo všetkých médií. Tie väzby hovoria o „journalists friendly“ a ich výsledkom je formovanie (masírovanie) verejnej mienky. Ktovie, ako ich oplan získal? A sú vôbec pravé? Potvrdiť by ich mohli len dotknutí novinári. Ale kto z nich by to urobil bez straty kytičky? Kto je taký samovrah? Samozrejme, že budú zapierať a, samozrejme, že budú útočiť na oplana, ktorý pravdepodobne pracuje nečestne a svoje dôkazy získava podvodne – ako podvodne nachytal svojho času Sulíka. No dôkazom, tým rukolapným, hoci nepostihnuteľným, je vysielanie televízií, rádií a každé vydanie novín.

Na tom prepise sms, ktoré poskytol Kočner novinárom, je hnusné všetko, ale čarovná je komunikácia medzi politikom a šéfredaktorom média verejnej služby. Už je stará (vznikla podľa prepisu v roku 2012). Myslím si, že dnes by bola ešte zaujímavejšia a bohatšia. Vyplýva z nej (pravdaže, ak sú prepisy pravé, čo by mohol potvrdiť Diko s Grendelom a, samozrejme, že to nikdy nepotvrdia), že tá služba je teda naozaj verejná…

Journalists friendly a mafia friendly nikdy nepotvrdia, že sú, ale má to znamenať, že sme všetci spadli z jahody?

 

Gabriela Rothmayerová

 

 

Zavolajme Chmelára, nech to vyzerá polemicky

22.12.2016

Začiatkom januára sa máme dozvedieť, na čo prišla vyšetrovacia komisia RTVS. Pripomeňme si, čo vyšetrovala. Obchodník s informáciami Kočner, známy z afér Markíza, Oskar Fegyveres, Richard viac »

Pozor, nepriateľ útočí, neverme mu!

13.12.2016

Jeden môj priateľ chirurg mi mal vybrať stehy. Slúžil na pohotovosti a kým som čakala v poradí, bola som svedkom peknej príhody. Všeobecne známy človek, povedzme celebrita, priviezol na vozíčku viac »

Ide dravec priamo na vec!

12.12.2016

Politici sú obyčajne takí okrúhli, že sa nedajú zachytiť. A potom je tu Richard Sulík, toho sa oplatí počúvať, on je priamy ako rovná daň, ktorú vymyslel a Mikloš realizoval. Ide dravec viac »

Trump Putin Summit

Rusko si má vybrať: USA alebo Irán

17.07.2018 06:00

Rusko si po schôdzke Putin-Trump musí ujasniť, či je preň Amerika partnerom a šancou, alebo hrozbou. V rozhovore pre Pravdu to povedal šéfanalytik Alexej Makarkin.

peniaze, internet, banking, klávesnica, počítač, kalkulačka, odvody, dane

Zaviedli voči nám odvetné clá, sťažujú sa USA vo WTO

16.07.2018 23:37

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa podáva v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO) námietku proti odvetným opatreniam iných štátov.

Maria butina

Američania zaktli ruskú občianku a obvinili ju ako agentku Moskvy

16.07.2018 22:59

Americké ministerstvo spravodlivosti ženu identifikovalo ako Mariu Butinovú.

Dan Coats

Tajné služby USA trvajú na závere, že Rusko podkopávalo voľby

16.07.2018 22:28

Dan Coats uviedol, že americké rozviedky budú naďalej poskytovať pravdivé a objektívne spravodajské hodnotenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 86570x
Priemerná čítanosť článkov: 2985x

Autor blogu

Kategórie